Ökoseemned (23.04.2010)

 

Ökoseemned on looduslike sortide ja loomulikes tingimustes aretatud kultuursortide seemned, nende saagi toiteväärtus on maksimaalselt võimalik ja nad sisaldavad inimesele vajalikke sordile omaseid toitaineid.

Tänapäeval müügil olevatest sordiseemnetest on enamik aretatud viimastel aastakümnetel ja seejuures kunstlikes tingimustes, näiteks kunstväetistega rikastatud turbal jm. Kunstlikult aretatud sorte on lihtne kasvatada kunstväetistega väetades, nad on teistest saagikamad, külmakindlamad, välimuselt kenamad, paremini säilivad, haiguste ja kahjurite suhtes vastupidavamad. Sellised sordid on võimelised looduslikust mullast omastama vaid keemilisi elemente, mida sisaldas aretamisel kasutatud keskkond. Sellised sordid ei sisalda makro- ja mikroelemente, nende toiteväärtus on madal. Inimene sööb, kuid on kogu aeg näljane, tal on puudus eluliselt vajalikest toitainetest.

Madala toiteväärtusega toidutaimede kasutamine toiduks pikema aja jooksul võib põhjustada nägemise ja kuulmise halvenemist, aga ka vajalike makro- ja mikroelementide puudusest põhjustatud haigusi (osteoporoos, verevaesus jm).

Laialt levinud hübriidsordid, mis ei anna seemet on varustatud tähisega F1. Seega ei ole võimalik endal seemneid kasvatada ja sellise sordi seemnete läbimüük on suurem. Veelgi halvem, inimesele vajalikud toitained tekivad toidutaimes koos seemnete valmimisega. Sellised sordid on vaesed inimesele vajalikest toitainetest.

Müügil olevate sordiseemete hulgas on vähe inimesele sobiva toiteväärtusega sorte (80-100%). Ökoseemnete nimekirjas näitame ära sordid, mida tasub osta, lisatud on ka hulgifirma nimi, sest sama sort mõnelt teiselt firmalt ei tarvitse omada vajalikku toiteväärtust, kuna seemned on kasvatatud kunstlikes tingimustes kunstväetistega ja nende toiteväärtus on langenud.

Selleks, et ökoseemneid ikka oleks võimalik külvata, loodame sellele, et igaüks, kes on saanud ökoseemned, mõtleb ka sellele, kuidas järgmiseks aastaks seemneid kasvatada, et oleks endal ja saaks ka sõpradele jagada. Õpetuse ökoseemnete kasvatusest leiate õigel ajal meie looduselu koduleheküljelt.