Karaskid ja pannkoogid
Esialgu segati odrajahust ja veest kõva taigen ja küpsetati sellest tulepaistel kakke (paistekakke). 20. sajandi algul omandas õhuke odraleib e odrakakk karaski nime. Karaskid olid nagu paistekakudki ümmargused ja õhukesed. Karaskit küpsetati ahjus kapsa- või kobrulehel (takjalehel). Kui oli võimalik, siis tarvitati taigna valmistamiseks petipiima, see tegi taigna kobedaks. Kui veega valmistatud taignast karaski võnkesagedus on 1024 Hz ja tv on 100%, siis petipiimataignast karaskil on võnkesagedus ainult 1012 Hz ja toiteväärtus 30%, sest piim ei sobi kokku ühegi teise toiduainega. Piim on täiuslik toit üksnes vastsündinule ja sobiv elu alguses. Toidu võnke langus ei soodusta mõtlemise arengut. Toidu madal toiteväärtus vähendab immuunsüsteemi kaitsevõimet, suureneb vastuvõtlikkus haiguste suhtes. Kui piima toiduks tarvitada, siis ainult värskelt ja omaette söögikorral. Lüpsisooja piimaga on ravitud kopsuhaigeid lapsi ja sel juhul on olnud piim õigustatud.
Eelmise sajandi 20. aastail hakati karaskit valmistama odrajahust hapupiima ja söögisoodaga (võnkesagedus 106 Hz, tv 10%). Iga uuendus tõi kaasa võnke ja tõiteväärtuse languse.
Veega valmistatud odrakaraskitaigna kergitamiseks on kasutatud õllepärmi (võnkesagedus 1024 Hz, tv 120%). Pärmiseened kergitavad taignat ja lisavad toiteväärtust. Õllepärmiga kergitati siis, kui tehti õlut ja õllepärmi oli võtta.
Täisteraviljajahudest saab valmistada karaskit, sepikut ja leiba, aga need sobivad kokku väheste toitudega. Iseseisva toiduna ei või neist kõhtu täis süüa, sest teraviljatoit annab happelise jäägi ja võib põhjustada kõrvetisi. Leiba, sepikut või karaskit süües on soovitatav juurde võtta mingit looduslikku rohelist või salatitaime või süüa järgnevalt mõnd hautatud või küpsetatud aedvilja, kui parajasti sobivat lisandit ei ole.
Pannkook on tulepaistel küpsetatud paistekaku järglane. Pannkook moosiga meeldib nii lastele kui ka täiskasvanutele, see on midagi väga mõnusat, kuid selle seedimine on väsitav ja pärast on halb enesetunne. Selle maitsva toidu toiteväärtus on ainult 5% ja võnkesagedus 105 Hz – mistõttu pole sellel enam toidu väärtust, on küll hea maitse, kuid kahjulik mõju tervisele. On võimalik valmistada ka niisuguseid pannkooke, mis on kõrge toiteväärtusega ja tervislikud, kuid ei sobi üleminekul loomulikule toidule, võnkesageduse ja toiteväärtuse muutused on liiga suured ja võivad tekitada seedehäireid.
Odrakarask
Odrakaraski taigna võib valmistada veega ja kergitamata. Kergitamiseks võib kasutada pärmi:
Karaskitaigna maitsestamiseks võib lisada järgmisi kuivatatud maitseaineid (ainult üht korraga): tilli, koriandri-, juurpeterselli-, juur- või varsselleri lehti, raudrohuürti või harilikku punet. Vormida väikesed õhukesed kakud ja küpsetada pliidiplaadil nõrgal tulel. Odrajahust ja veest valmistatud õhukesed karaskid on pehmed ja maitsvad soojalt, jahtudes muutuvad nad kõvaks. Kui koguda nad pliidil soojas seisvasse kaanega keraamilisse nõusse, siis püsivad kakud pehmed. Karaskit võib küpsetada ka ahjupannil või praeahjus õhukese koogina.
Odrakaraskit on sobiv maitsestada vähese soolaga ja süüa rafineerimata külmpress-rapsiõliga. Odrakaraskist pehmemad on odra-aedviljakakud, mis on ühtlasi ka aedviljatoidu eest.
Odrapannkoogid
NB! Ei sobi üleminekul loomulikule toidule.
Valmistada odrajahust ja veest vormitav taigen. Soovi korral võib lisada mõnda odraga sobivat looduslikku või maitsetaime, nt peenestatud värsket või kuivatatud põldohakat või
Odra-kõrvitsapannkoogid
Kõrvits riivida jämeda riiviga või köögikombaini jämeda ribastajaga. Sellerivarred jahvatada koos odraga või eraldi, kui jahu on juba olemas. Ained segada vormitavaks taignaks. Vormida õhukesed kakud ja küpsetada päevalilleõlis. Taigna maitsestamiseks võib kasutada samu maitsetaimi, mis eelmises retseptis. Pannkooke maitsestada söömisel soola või meega. NB! Vedelat pannkoogitaignat valmistada ei või, siis saadakse praetud pannkoogid, mis seedimisele ei sobi. Pliidi malmplaadil eelmainitud taignast küpsetatud kakud omandavad võnke 1024 Hz ja toiteväärtuse 140%, soola ja päevalilleõliga maitsestamisel suureneb toiteväärtus 160%-ni. Nõuetekohaselt päevalilleõlis kuumutatud odra-kõrvitsapannkoogid omandavad võnke 1024 Hz ja toiteväärtuse 200%, soolaga maitsestamisel saame toiteväärtuseks 210%. Samast taignast tavakombel rafineeritud taimeõliga praadimisel omandavad pannkoogid kurjusepiirkonna võnke 104 Hz ja toiteväärtuseks 2%.
Tritikale-kõrvitsapannkoogid
Kõrvits riivida jämeda riiviga, lisada hakitud till. Segada hoolikalt paras taigen. Vormida väikesed koogid ja küpsetada päevalilleõlis . Võib süüa meega.
Nisu-pannkoogid
Valmistada iduveega taigen täistera-talinisujahust. Lisada võib veidi suhkrut ja peenestatud võilillelehti. Hautada taimeõlis 21. retsepti kohaselt.
Talinisujahutaignale võib lisada järgmisi maitsetaimi ja -aineid (üks maitseaine korraga): kuivatatud rohelist tilli, koriandrilehti, leeskputke varsi, basiilikut, majoraani, melissi, naistenõgest, iisopit, aedsalveid, aedruuti, kardemoni, muskaati, lambaläätse, rosmariini, kalmust, raudrohuürti, harilikku punet, juurpeterselli- ja sellerivarsi. Pannkooke süüa maitsestatult soola, mee või viigimarjapüreega. Sobib ka mustikakompotiga (võnkesagedus 1024 Hz ja toiteväärtus 220%); ettevaatust selline toit ei sobi algajale, liiga kõrge võnkesagedus ja toiteväärtus.
Nisu-kõrvitsapannkoogid
Valmistada 22. retsepti järgi, maitsestada talinisule sobiva maitseainega (vt tritikale-kõrvitsapannkoogid).