Kergitamata taignast kakud.

 

Rukki - maapirni kakud

          1kg maapirni, 100 g pastinaaki, 3kl täisterarukkijahu.

Maapirn ja pastinaak riivida käsitsi peenel riivil või köögikombaini peene riiviga, segada rukkijahuga parajalt pehmeks taignaks . Vormida kakud, veeretada jahus ja küpsetada pliidiplaadil elaval tulel. Maitsestada päevalilleõli ja vähese soolaga. Valmistamist vaata - odra kõrvitsakakud. Pastinaagi asemel võib kasutada petersellijuurt või sellerijuurt aga ka kuivatatud peterselli lehti 20 g või kuivatatuid selleri lehti 20g, värskeis aga 60 g. Rukkijahu asemel võib kasutada ka täisteratritikalejahu.

Odra – kõrvitsakakud I

       1kg kõrvitsa viljaliha, 50 g juurselleri juurt, 3 kl värskelt jahvatatud täistera-odrajahu.

            Kõrvits lõigata riivimiseks parajateks tükkideks. Käsitsi peene riiviga riivides jääb järele ainult kõva koor. Kui riivida puidust lõikelaual, tuleks eemaldada kõrvitsamass riivi küljest enne kui see lõikelauale langeb, siis on kõrvitsa mahlakaod tühised. Juurselleri peened juured (mitte narmasjuured) eemaldada juurika pinnalt, et oleks kergem pesta. Juured lasta vees seista ja pesta sügavama nõu sees. Vahetada vett mitu korda ja hõõruda käte vahel vee sees kuni juured on puhtad. Nii saab ära kasutada ka juurselleri juured, mis tavaliselt ära visatakse. Juured lõigata terava noaga ristipidi tükkideks ja peenestada nuimikseriga koos riivitud kõrvitsalisandiga.

Riivitud kõrvitsamassile lisada juurselleri peenestatud juured, segada hoolikalt ja lisada niipalju täistera-odrajahu, et saaks paras taigen.

Võtta lusikaga taignat, veeretada samas jahus ja vormida kakk läbimõõduga u 4…6 cm ja paksusega 10…12 mm. Kaku läbimõõt oleneb taignast – mida rabedam taigen, seda väiksemad tulevad kakud. Kakku keerata veel kord jahus. Küpsetada elaval tulel pliidiplaadil nõrgas kuumuses 10..15 min, mõlemalt poolt helepruuniks, vahepeal kakku pöörates. Võib küpsetada ka ahjus pannil (tund pärast siibri sulgemist), praeahjus või kinnises kerises ahju kütmise ajal. Valmis kakud panna keraamilisse nõusse pliidil ja katta kaanega, et nad püsiksid pehmed ja hoida soojas laualeandmiseni. Kui küpsetamisel on siiski tekkinud kõva koorik, siis pane poti põhja veidi vett ja metallsõel. Kuumutada vesi keemiseni ja panna kakud sõelale kaane alla, hoida pliidil aurus 5 min, siis on kakud söömiseks parajalt pehmed.

Süüa rafineerimata külmpress-päevalilleõli ja vähese soolaga, lisandiks võtta aedsalatit (pea- või lehtsalatit).

Odra – porgandikakud

       600 g porgandid, 2 kl täisteraodrajahu, 20 g kuivatatud petersellipealseid. Väikesed, ussitanud ja harulised porgandid ei kõlba toorsalatiks, küll aga võib neid kasutada kakkude valmistamiseks. Kui värskelt jahvatatud oder koos sõkaldega ei meeldi ( tundub liiga aganane), siis võib jahu sõeluda kapronsõelal ja visata aganad ära. Porgandid riivida peene riiviga, kuivatatud petersellipealsed jahvatada koos odraga või eraldi, kui jahu on olemas. Ained segada, jahu lisada niipalju, et saaks paras taigen. Vormida kakud ja küpsetada pliidiplaadil. Porgandikakkude maitsestamiseks võib lisada petersellipealsete asemel paar näputäit jahvatatud humalakäbisid või jahvatada neid koos odrateradega.

Tritikale - pihlakakakud

        300 g õlikõrvitsat, 3kl täisteratritikalejahu, 1 kl kuivatatud pihlakaid või määri pihlakaid või nendest mahla pressimisel saadud jääki, 0,5 kl vett.

      Tritikale ja kuivatatud pihlakad jahvatada koos kividegaveskis. 2 kl jahu segada riivitud kõrvitsaga, lisada vesi. Segada juurde jahu, kuni saab paras taigen. Vormida kakud ja küpsetada pliidiplaadil (vt odra – porgandikakud). Süüa soola ja rafineerimata külmpress taimeõliga.

Tatra-kaalikakakud

      Hautada 1 kl tatart või kasutada eelmisel päeval hautatud tatra jääki, 500 g kaalikat, 0.5 kl täistera-tatrajahu (kuumutamata tatrast – tavaliselt on poes müüdav tatar kuumutatud meeldiva spetsiifilise maitse saamiseks, kuid see vananeb väga ruttu ja kaotab suurema osa oma väärtusest; seda ei saa idandada). Kaalikas riivida köögikombaini peene ribastajaga või käsitsi peene riiviga. Ained segada puulusikaga ja ühtlustamiseks veel käega. Lisada niipalju tatrajahu, et saaks parajalt paks taigen. Vormida kakud ja küpsetada pliidiplaadil. Maitsestada ja rafineerimata külmpress-päevalilleõliga.

 

Aedviljatoidud.

 

Ahjus hautatud kapsas maapähkliga.

        300 g kapsast, 0,5 l vett, 1 kl maapähklit, aed-liivateed (tüümani).

         Kapsas lõigata ribadeks. Maapähklid jahvatada. Kapsas maitsestada, liitrise mahuga keraamiline ahjupott veega panna 30 minutit pärast ahju siibri sulgemist ahju 15 minutiks kuumenema, täita kapsaga ja panna ahju tagasi. Lasta kapsal 15 minuti jooksul kokku vajuda, seejärel segada juurde jahvatatud maapähkel. Valmistamiseks kulub veel u 30 min. Süüa vähese soolaga.

Hautatud hapukapsas rukkiteradega (mulgikapsaste asemel)

       1kg hapukapsast, 0,5 kl ööpäev leotatud rukkiteri, 2 kl vett, 2 tl soola, köömneid, 4 sibulat, 2 sl päevalilleõli.

        Mulgikapsad on toit, mille koostisosad (odratangud ja hapukapsas) on omavahel sobimatud. Küll aga sobivad omavahel hapukapsas ja rukis. Vesi kuumutada potis elaval tulel keemiseni. Panna kapsad ja leotatud rukkiterad vette, lisada sool ja köömned ning kuumutada kaane all keemiseni. Tõsta pott pliidil nõrgemasse kuumusesse, katta paksu kokkupandud rätikuga ja lasta haududa (mitte keeta), kuni toit on pehme. Sibulad lõigata viiludeks, rafineerimata kuumpress-taimeõli kuumutada nii tuliseks, et sibulaviil hakkab selles särisema. Panna sibulad ühe kihina õlisse ja kuumutada särisedes 2…3 min, kuni sibulad on kuumad. Katta pann kaanega, tõmmata pliidil nõrgemasse kuumusesse ja katta paksu kokkupandud rätikuga. Kümne minutiga on sibulad küpsed. Pakkuda omaette toiduna, sibulad eraldi, lisaks võib süüa hapendatud rukkileiba sinepi-rapsivõidega.