SISUKORD

2.1. Pudrud

Odrahelbepuder

Rukkihelbepuder

Tritikalehelbepuder

Nisuhelbepuder

Hautatud tatar

2.2. Kartulitoidud

Kaanega pannil hautatud kartulid

Köömnekartulid

Tillikartulid

Küüslaugukartulid

Looduslike taimedega kaanega pannil hautatud kartulid

Kartulisalatid

Kartulisalat rohelisega I

Kartulisalat rohelisega II

Kartuli-tatrapuder - mulgipudru asemel

Pliidil hautatud kapsas

Hautatud lillkapsas

Hautatud hapukapsad rukkiteradega - mulgi kapsaste asemel

Ahjus hautatud kapsas tatraga

Küpsetatud baklažaanid

2.3. Seenetoidud

Seened omas mahlas

Taimeõlis hautatud seened

Värsked seened taimeõlis hautatud sibulaga

Värskekapsa-seenevorm

 

2.1. Pudrud

 

Odrahelbepuder

1 kl odrahelbeid, 2 kl vett.

Vesi kuumutada elaval tulel keemiseni (mitte keeta!), valada sisse helbed ja segada, seejärel kuumutada keemiseni (mitte keeta!), tõmmata nõrgemasse kuumusesse, et ei keeks, katta paksu kokkupandud rätikuga ja hautada pehmeks. Valmimise aeg u 20 min.

Süüa maitsestatult soola ja rafineerimata päevalilleõliga.

Samal viisil võib valmistada putru värsketest rukki-, tritikale- või nisuhelvestest.

Rukkihelbepuder (vt Odrahelbepuder)

Tritikalehelbepuder (vt Odrahelbepuder)

Nisuhelbepuder (vt Odrahelbepuder)

Hautatud tatar

1 kl tatart, 0,5 liitrit vett.

Vesi kuumutada elaval tulel keemiseni (mitte keeta!), valada tatar vette, segada ja kuumutada kaane all keemiseni (mitte keeta!). Tõmmata nõrgemasse kuumusesse (keemine lakkab), katta paksu kokkupandud rätikuga, et pealt ei jahtuks ja hautada pehmeks. Valmimise aeg u 30 min.

Maitsestada vähese soolaga ja süüa värske murulaugu või karulauguga.

 

2.2. Kartulitoidud

 

Kaanega pannil hautatud kartulid

Väikesed kartulid pesta, puhastada, mitte koorida, lõigata pooleks, neljaks või kuubikuteks või tükeldada kartulilõikuriga. Paksupõhjaline kaanega pann täita kolmandiku ulatuses veega ja kuumutada keemiseni (mitte keeta!). Pannile valada tükeldatud kartulid ja kuumutada puupliidil kaane all keemiseni (mitte keeta!). Seejärel tõmmata nõrgemasse kuumusesse, kus ei kee, katta paksu kokkupandud rätikuga ja hautada pehmeks. Süüa rafineerimata päevalilleõliga ja maitsestada soolaga. Lisandiks sobib värske karulauk või maguspaprikapulber või küpsetatud mugulsibulaviilud. Mugulsibulad lõigata viiludeks paksusega u 3 mm ja küpsetada pliidiplaadil nõrgas kuumuses läbipaistvaks (mitte pruunistada).

Värsked looduslikud taimed, mis sobivad süüa koos pannil kaane all hautatud kartulitoiduga toorsalatina:

- nurmenukk, lehed, 15 g inimese kohta;

- humal, noored lehed, 20 g inimese kohta;

- kuusekasvud, 100 g inimese kohta;

- hundinui, risoom ja noored võrsed, 70 g inimese kohta.

Värsketest aedviljapealsetest sobivad kartulitoiduga porgandi- või naeripealsed – ainult üks lisand korraga.

Köömnekartulid

1 kg kartuleid, 2 tl kuivi köömneid (jahvatada kohviveskis peeneks). Tükeldatud kartulid segada peenestatud köömnetega. Hautada puupliidil pannil kaane all (vt eelmine retsept).

Süüa rapsiõli ja vähese soolaga.

Tillikartulid

1 kg kartuleid, 2 sl kuivatatud tilli. Kuivatatud till jahvatada maitseaineveskis. Tükeldatud kartulid segada peenestatud tilliga.

Hautada puupliidil pannil kaane all (vt üleelmine retsept).

Süüa rapsiõli ja vähese soolaga.

Küüslaugukartulid

1 kg kartuleid, 50 g küüslauku.

Küüslaugud puhastada, hakkida peeneks, segada tükeldatud kartulitega ja hautada puupliidil pannil kaane all (vt üle-üleeelmine retsept).

Süüa rapsiõli ja vähese soolaga.

Looduslike taimedega kaanega pannil hautatud kartulid

1 kg kartuleid, 50 g roomavat madarat.

Kartulid hautada kaane all 30 min, lisada peeneks hakitud roomav madar ühtlaselt kartulite peale ja hautada veel 10 min kuni kartulid on pehmed.

Söömisel maitsestada vähese soola ja rafineerimata taimeõliga, võib lisada ka hakitud murulaauku. Roomava madara asemel võib kasutada ka teisi looduslikke söödavaid taimi, mis sobivad kartuliga (vt: TEKSTID 3.6. Värsked või kuivatatud looduslikud taimed mitmesugustele toitudele).

Kartulisalatid

Külmadest küpsetatud kartulitest saab valmistada kartulisalatit. Selleks sobivad ahjus küpsetatud koorega kartulid või lõkkeasemel kuumas tuhas küpsetatud koorega kartulid. Küpsetamiseks sobivad väiksemad kartulid (läbimõõduga 6 cm). Küpsetatud kartulid on maitsvad kuumalt maitselisanditega, kuid külmalt saab valmistada suvist kartulisalatit looduslike roheliste taimedega ja maitsetaimedega. Kartulisalati võib ise koostata, kui on teada, millised maitsetaimed ja looduslikud taimed kartuliga sobivad. Põhireegel on järgmine: 1 maitsetaim, 1 looduslik taim, soola ja rafineerimata taimeõli.

Kartulile sobivad järgmised maitseained: till, koriandri lehed, köömned, kõik laugud, muskaatpähkel, merekapsas, garam masala, nõmm-liivatee, raudrohuürt.

Kartulile sobivad järgmised söödavad taimed värskelt:

- võilill, terve taim, lehed, õienupud;

- naat, kortsus lehed;

- kanakoole, lehed enne õitsemist;

- nurmenukk, lehed;

- humal, noored lehed;

- harilik heinputk, noored lehed ja varred;

- köömen, noored lehed;

- kuusk, kasvud;

- põdrakanep, noored taimed;

- aaskannike, noored taimed õitsemise algul;

- hiirekõrv, noored taimed enne õitsemist;

- lutsern, noored lehed ja õienupud;

- verev iminõges, ürt õitsemise algul;

- hundinui, risoom ja noored võrsed;

- astelpaju, noored lehed;

ja värsked aedviljapealsed:

- porgand, pealsed;

- petersell, pealsed;

- juurseller, pealsed;

- mustjuur, lehed;

- punapeet, lehed.

Näidisretseptid on esitatud järgnevalt:

Kartulisalat rohelisega I

Koorega küpsetatud kartuleid, 1...2 kl naadilehti, murulauku, tilli, rafineerimata päevalilleõli, soola.

Kartulid koorida ja tükeldada, rohelised hakkida peeneks, maitsestada soolaga ja segada päevalilleõliga.

Kartulisalat rohelisega II

Koorega küpsetatud kartuleid, värket või kuivatatud peenestatud raudrohuürti, värskeid juurselleripealseid, soola, rafineerimata rapsiõli.

Valmistada eelmise retsepti järgi.

Kartuli-tatrapuder - mulgipudru asemel

Tavaliselt valmistatakse mulgipuder kartulitest ja odrakruupidest. Kartulid ja odrakruubid ei sobi omavahel kokku. Lisaks on odrakruubid kooritud odraterad, st neilt on eemaldatud väärtuslik kest, mis vähendab nende väärtust. Kokkusobivust arvestav retsept on järgmine: 1 kg väiksemaid kartuleid, 1 kl tatart, 3 kl vett.

Kartulid pesta, puhastada (mitte koorida) ja tükeldada noaga või kartulilõikuriga 1 cm paksusteks tükkideks. Vesi kuumutada puupliidil keemiseni, lisada tükeldatud kartulid ja tatar vaheldumisi. Kuumutada keemiseni, tõmmata nõrgemasse kuumusesse, katta kaas paksu kokkupandud rätikuga ja hautada pehmeks, mitte keeta.

Lisandiks sobivad rafineerimata kuumpress-päevalilleõlis nõrgal tulel lühikest aega hautatud sibulapealsed või porrulauk, aga ka vahetult pliidiplaadi pinnal nõrgal tulel läbipaistvaks küpsetatud sibulaviilud (mitte pruunistada). Lisandiks võib olla veel värske murulauk või värske till. Ainult üks maitselisand korraga.

Pliidil hautatud kapsas

500 g värsket kapsast, vett, majoraani.

Kapsas särvida ja lõigata lühemateks tükkideks, majoraan peenestada maitseaineveskis. Vesi kuumutada puupliidil keemiseni (mitte keeta!). Kapsas segada majoraaniga ja panna madalasse emaileeritud hautamispotti. Vett peab olema niipalju, et kapsas on kaetud, kuumutada kaane all keemiseni (mitte keeta!), tõmmata nõrgemasse kuumusesse, katta paksu kokkupandud rätikuga ning jätta hauduma. Valmimiseks kulub u 40 min.

Süüa vähese soola ja rafineerimata päevalilleõliga.

Hautatud lillkapsas

Lillkapsal eemaldada noaga riknenud kohad, pesta ja tükeldada õisikuteks, eemaldada õisikute vahel olevad röövikud, vars lõigata ketasteks. Lillkapsast ei tohi hoida äädikalahuses või soolvees röövikute eemaldamiseks, sest see vähendab lillkapsa väärtust.

Soolaga maitsestatud vesi kuumutada puupliidil keemiseni (mitte keeta!). Lillkapsa õisikud valada vette ja kuumutada kaane all keemiseni (vett peab olema niipalju, et lillkapsad on kaetud), tõmmata nõrgemasse kuumusesse, mitte keeta. Katta paksu kokkupandud rätikuga ja hautada pehmeks.

Lauale anda iseseisva toiduna. Peale puistata hakitud petersellilehti. Lisandiks sobib päevalillekaste: jahvatatud päevalilleseemned segada päevalilleõliga parajaks kastmeks ja maitsestada hakitud basiilikuga või hakitud peterselli- või sellerilehtedega, ainult 1 maitsetaim korraga.

Hautatud hapukapsad rukkiteradega - mulgi kapsaste asemel

Mulgi kapsad on kahjuks toit, mille koostisained (odratangud ja hapukapsad) on omavahel sobimatud. Küll aga sobivad omavahel hapukapsas ja rukis.

 1 kg hapukapsaid, 0,5 kl 1 öö leotatud rukkiteri, kuni 2 kl vett, 2 tl soola, köömneid, 4 sibulat, 2 sl päevalilleõli.

Vesi kuumutada potis elaval tulel keemiseni. Panna kapsad ja leotatud rukkiterad vette, lisada sool ja köömned ning kuumutada kaane all keemiseni. Tõmmata nõrgemasse kuumusesse, katta paksu kokkupandud rätikuga ja lasta pliidil haududa (mitte keeta!), kuni on pehme.

Sibulad lõigata viiludeks, rafineerimata kuumpress-taimeõli kuumutada nii tuliseks, et sibulaviil hakkab õlis särisema. Panna sibulad ühe kihina õlisse ja kuumutada 2...3 min särisedes, kuni sibulad on kuumad. Katta kaanega, tõmmata nõrgemasse kuumusesse ja katta kokkupandud paksu rätikuga. Kümne minutiga on sibulad küpsed. Kui vaja, siis valmistada veel teine portsjon sibulat.

Pakkuda omaette toiduna, sibulad eraldi, lisaks võib anda hapendatud rukkileiba sinepivõidega.

Ahjus hautatud kapsas tatraga

300 g värsket kapsast, 0,5 l vett, 0,7 kl tatart, kuivatatud petersellilehti.

Liitrise mahuga keraamilisse potti valada vesi, panna ahju 15 min pärast ahjusiibri sulgemist veerand tunniks. Kapsas särvida ja lõigata lühemateks tükkideks. Seejärel valada potti kuuma vette peenestatud peterselli lehtedega segatud särvitud kapsas ja tatar vaheldumisi, panna pott ahju tagasi. Valmimiseks kulub u 40 min.

Süüa vähese soola ja rafineerimata päevalilleõliga.

Küpsetatud baklažaanid

Pestud kuivad baklažaanid panna pannile ja küpsetada ahjus või praeahjus kuni nahk hakkab kortsu tõmbuma, kallata üle külma veega ja eemaldada nahk roostevabast terasest noaga. Lõigata hästi peeneks, maitsestada soola ja paprikaga, lisada rafineerimata taimeõli. Maitsestada võib ka riivitud muskaatpähkli ja soolaga.

 

 

2.3. Seenetoidud

 

Seened omas mahlas

1 kg värskeid seeni, mis ei vaja kupatamist, 1 tl jämedat soola.

Seened puhastada, mitte pesta. Madala poti põhi teha veega märjaks, valada seened potti, lisada sool ja kuumutada puupliidil segades keemiseni (mitte keeta!). Tõmmata nõrgemasse kuumusesse, kus enam ei kee, katta kaas paksu kokkupandud rätikuga ja lasta haududa 15 min.

Süüa hautatud tatra, rafineerimata päevalilleõli ja murulauguga

Taimeõlis hautatud seened

1 kg värskeid seeni, 2 sl rafineerimata kuumpress-päevalilleõli, 20 g (2 tl) jämedat soola.

Värsked äsjakorjatud ja puhastatud seened lõigata ribadeks. Taimeõli kuumutada puupliidil pannil nii kuumaks, et seenetükk hakkab särisema - siis on paras aeg seened sisse valada, lisada sool. Kuumutada 5...7 min pidevalt segades kuni seened on kuumad, tõmmata nõrgemasse kuumusesse, katta kaas paksu kokkupandud rätikuga ja lasta haududa 20 min.

Süüa teraviljatoitudega.

Värsked seened taimeõlis hautatud sibulaga

400 g värskeid seeni, 2 sibulat, 4 sl rafineerimata kuumpress-päevalilleõli (või oliiviõli), 1 tl jämedat soola.

Sibulad lõigata viiludeks. Päevalilleõli kuumutada puupliidil kaanega paksupõhjalisel pannil kuni sibulaviil sissepannes särisema hakkab. Sibulaviilud kuumutada särisedes 2...3 min kuni need on kuumad. Tõmmata nõrgemasse kuumusesse, katta kaanega ja paksu kokkupandud rätikuga, lasta haududa 10 min, lisada puhastatud ja tükeldatud seened ning sool, segada ja kuumutada särisemiseni, hoida 2...3 min, kuni on läbi kuumenenud. Tõmmata nõrgemasse kuumusesse ja hautada 15 min.

Süüa täisteraviljast toitude juurde. Seentele võib lisada külma hautatud riisi, segada ja kuumutada kuni riis on kuum, tõmmata nõrgemasse kuumusesse ja hoida veel 5 min.

Värskekapsa-seenevorm

500 g värsket kapsast, 0,5 kl täistera-odrajahu, vett, soola, 1 kl värskeid või 0,5 kl soolatud seeni või vastav kogus kuivatatud seeni.

Kapsas peenestada köögikombaini pöörleva noaga, seened hakkida peeneks (kuivatatud seened jahvatada või leotada ja hakkida). Kapsas ja seened segada. Odrajahust valmistada vedel taigen. Kapsad ja seened panna taimeõliga määritud ja odrajahuga ülepuistatud vormi, valada peale vedel taigen, küpsetada pliidi praeahjus, ahjus või kinnises kerises.